Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny, zaczynają udział w kolejnej edycji programu „Być jak Ignacy”. Przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko to za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, z którą w styczniu nasza szkoła rozpoczęła trzecią edycję programu.
Przewodnikiem w tym programie jest Ignacy Łukasiewicz. Ten polski wynalazca stał się ojcem światowego przemysłu naftowego i gazowniczego i jest jednocześnie przewodnikiem dzieci po świecie nauki. W tym roku szkolnym do naukowej drużyny Ignacego dołączyli także inni, wybitni polscy naukowcy. W ten sposób twórcy programu pomogą dzieciom poznać i polubić najważniejsze postacie polskiej nauki:
Jana Szczepaniaka – był on wszechstronnie utalentowanym wynalazcą, genialnym samoukiem i konstruktorem. Został okrzyknięty „polskim Edisonem” (wynalazca żarówki).
Kazimierza Funk – był niezrównanym polskim biochemikiem i dokonał prawdziwie epokowego odkrycia. Wyodrębnił nieznany dotąd związek z… otrąb ryżowych. Został on w 1912 roku nazwany witaminą (jako pierwszą uzyskał B1). W ten sposób nasz odkrywca stworzył naukę o witaminach!
Mariana Rejewskiego – to polski matematyk i wybitny kryptolog, który w 1932 roku dokonał czegoś niesamowitego. Dzięki swojej niezwykłej inteligencji złamał kod Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej!
Henryka Magnuskiego – był on doskonałym polskim inżynierem, który dokonał przełomu w telekomunikacji. W latach 40-tych XX wieku opracował pierwszy model krótkofalówki!
Przyswajanie nauki w licznych zabawach i eksperymentach pozwala dzieciom w łatwy i przyjemny sposób zrozumieć otaczający świat. Poznawanie różnych zależności, zjawisk, obserwowanie, doświadczanie pozwala dziecku nie tylko przeżyć dane zagadnienie, ale również lepiej je zrozumieć i zapamiętać. Dzieci mogą w ten sposób dowiedzieć się, jak nasze codzienne życie zmienia się dzięki nauce.
Zachęcamy naszych uczniów do śledzenia w naszej szkole wydarzeń związanych z programem „Być jak Ignacy” i już dziś zapraszamy do obejrzenia na korytarzu szkolnym na I piętrze wystawy prac uczniów prezentujących postać wybitnego naukowca – Ignacego Łukasiewicza, który jest naszym przewodnikiem w poznawaniu świata nauki.