Szanowni  Rodzice,

Zgodnie z zaleceniem Ministra Edukacji Narodowej, przekazujemy kilka istotnych informacji o tym, jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować
i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać
o bezpieczeństwo w sieci.

Musimy pamiętać, zarówno nauczyciele jak i rodzice, że podstawą zdrowego funkcjonowania dziecka jest stałość w jego otoczeniu społecznym i rodzinie. W tym kontekście stały rytm funkcjonowania daje dziecku poczucie przewidywalności, a co za tym idzie – poczucie bezpieczeństwa. Ważny w tym względzie jest powtarzalny plan dnia, stałe pory wstawania, posiłków, nauki oraz określony czas na rozrywkę. Biorąc pod uwagę czas, w jakim się znaleźliśmy i ograniczenia w funkcjonowaniu szkoły, zaburzony jest rytm funkcjonowania dziecka. Wymaga to większego wysiłku ze strony rodziców, by powtórnie wprowadzić stałość do życia dziecka. Jest to kwestia podstawowa, umożliwiająca zorganizowanie dzieciom nauki w domu.

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

  1. Wspierać dzieci w utrzymaniu „szkolnego” trybu dnia, czyli wstawania o tej samej porze
    i nauki w godzinach odbywania zajęć w szkole (wykonywania zalecanych zadań lub odbywania zajęć z nauczycielami online). To, co pomaga dziecku zmobilizować się do pracy, to dobra organizacja czasu nauki. Bardzo ważny jest stabilny harmonogram.
  2. W miarę możliwości zapewnić miejsce do nauki sprzyjające skupieniu i efektywnej pracy, miejsce, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza, gdzie w tle nie jest włączony telewizor.
  3. Zachęcać dzieci do higienicznego trybu nauki (poranna higiena, śniadanie, krótkie przerwy w czasie nauki, najlepiej ruchowe).
  4. Przed przystąpieniem do nauki dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy
    i przygotować potrzebne pomoce i przybory (aby w czasie nauki nie odrywać się niepotrzebnie od niej, nie szukać wymówek , itp.). Wskazanym jest wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych w których uczy się dziecko.
  5. Ograniczać czynniki zakłócające naukę, np. korzystanie przez dzieci z różnych form rozrywki w czasie przerw w nauce (gry, You Tube, portale), nie obciążać dzieci w czasie przeznaczonym na naukę innymi obowiązkami.
  6. Zadbać o miłą atmosferę, pozbawioną pośpiechu, nerwowości.

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

  1. Okazujmy zainteresowanie nauką swoich dzieci, ich sukcesami i trudnościami.
  2. Chwalmy swoje dzieci za wytrwałość i systematyczność. Duży wpływ na motywację ma także pozytywna ocena rezultatów własnej pracy. Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętajmy więc, aby zauważać nawet niewielkie osiągnięcia dziecka i aby chwalić je nawet za drobne postępy.
  3. Nie stawiajmy dziecku zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosujmy do jego możliwości.
  4. Uświadamiajmy dzieciom wartość i znaczenie odbywania nauki w domu dla ich wiedzy
    i umiejętności. Dajmy dziecku dobry przykład – sięgnijmy po książkę, wspólnie z dzieckiem obejrzyjmy program naukowy i pokażmy mu, że zdobywanie wiedzy to proces długofalowy, który nie kończy się na szkole.
  5. Pomagajmy dziecku w nauce, ale nie wyręczajmy go.
  6. Współpracujmy ze szkołą. Pamiętajmy, że nauczyciel to sprzymierzeniec w procesie edukacji dziecka. Wyrażajmy się pozytywnie o szkole i o nauczycielach.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

  1. Monitorować cel i czas korzystania przez dzieci z sieci internetowej.
  2. Zachęcać do odpowiedzialnego, bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania
    z Internetu.
  3. Uczniowie powinni korzystać z materiałów zalecanych przez nauczyciela. Jeśli będzie potrzeba logowania się na jakąś platformę, uczniowie dostaną wyraźne polecenie nauczyciela.
  4. Zachęcać dziecko do rozmowy na temat jego doświadczeń w sieci.

Przydatne strony:

 

W tym trudnym dla wszystkich czasie życzymy wiele zdrowia, wytrwałości i cierpliwości.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nauczycielami, pedagogiem szkolnym i wychowawcami.  

Share This

Share This

Share this post with your friends!

Skip to content