Sprzęt z ministerialnego programu #laboratoriaprzyszłości wykorzystujemy na wielu przedmiotach oraz na zajęciach dodatkowych np. kole plastycznym, arteterapii czy uważności.
Na ostatnich zajęciach plastycznych🖼 wykorzystaliśmy nożyczki oraz żelazko do wykonania prac graficznych techniką kalkografii. 🎨Niezbędnym materiałem do wykonania takiej odbitki jest kalka maszynową lub ołówkowa.
Kalkografia to technika intrygująca zarówno ze względu na nietypowy proces twórczy, jak i możliwość uzyskania oryginalnych efektów plastycznych. Pobudza wyobraźnię, rozwija pomysłowość.
W sposób wszechstronny rozwija zdolności manualne dzieci angażując do różnorodnej aktywności plastycznej (wycinanie, układanie własnych, bądź powtarzanie gotowych wzorów, wyklejanie, rysowanie, malowanie itp.). Świetnie się również sprawdza podczas zajęć z młodzieżą.Może pełnić różnorodne zadania edukacyjne. Przydaje się do wprowadzania rozmaitych zagadnień z zakresu wiedzy o sztuce i kulturze, prowadzenia ćwiczeń kompozycyjnych, wprowadza do innych technik graficznych. Może się również przydać podczas zajęć niezwiązanych ze sztuką (np. na lekcjach przyrody). Pozwala się wykazać zarówno utalentowanym plastycznie dzieciom, jak i tym o obniżonych możliwościach manualnych – efekty są zawsze interesujące, co działa motywująco na tę drugą grupę.
Z całego serca polecam kalkografię nauczycielom, instruktorom, animatorom kultury, terapeutów oraz rodzicom.
D.Kosik
Share This

Share This

Share this post with your friends!

Skip to content