Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 4- osobowa drużyna uczniów Szkoły Podstawowej w Małogoszczu wzięła udział w zorganizowanym przez Urząd Wojewódzki w Kielcach ,,Wielkim Świętokrzyskim Quizie Historycznym”. Głównym celem quizu było rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich, kształtowanie więzi z krajem ojczystym i regionem, pobudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń oraz poszerzanie wiedzy uczniów na temat wydarzeń historycznych z okresu 1917-1922.
Drużynę naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii p. Magdaleny Wikliny tworzyli: Natalia Borowska, Julia Smagacz, Adam Wożniak oraz Julia Równiak. Quiz składał się z 45 pytań, każde pytanie zawierało 4 możliwe odpowiedzi, z których wyłącznie 1 była prawidłowa. Przy pomocy pilota bezprzewodowego w ciągu 30 sekund uczestnicy musieli udzielić poprawnej odpowiedzi na zadawane kolejno pytania. Poruszana w quizie tematyka przede wszystkim nawiązywała do walk Polaków o niepodległość oraz ukazywała uczestnikom, jak trudna była droga naszych rodaków do wolności i niezależności. Pomiędzy pytaniami uczniowie obejrzeli krótkie patriotyczne filmy oraz poznali wiele historycznych faktów przedstawionych w niecodzienny sposób.
Łącznie quiz historyczny w tym samym czasie napisało ponad 300 uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych i III klas oddziałów gimnazjalnych. Udział w tym wydarzeniu był nie tylko sposobem na sprawdzenie swojej wiedzy z zakresu tematyki walk Polaków o niepodległość, ale także symbolicznym hołdem świętokrzyskich uczniów dla Niepodległej.
Nasza drużyna spisała się na przysłowiowy medal, odpowiadając poprawnie na większość zadanych pytań quizu. Niestety, ale to pojedyncze punkty decydowały o wyłonieniu tylko i wyłącznie 3 zwycięskich drużyn z ponad 80 piszących.Wszyscy uczniowie biorący udział w tym przedsięwzięciu otrzymali od Świętokrzyskiego Wojewody p. Agaty Wojtyszek Patriotyczną Grę Planszową ,,Droga do Niepodległości- Szlakiem I Kompanii Kadrowej” wydaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Magdalena Wiklina