Od września 2019 roku w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia pt. „Matematyczni przedsiębiorcy”. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Realizacja odbywa się w ramach programu „mPotęga”, organizowanego przez Fundację  mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

       Projekt ma na celu uświadomienie uczniom obecności matematyki w każdej dziedzinie życia oraz to, że przedsiębiorczość jako określony zestaw umiejętności i postaw, powinniśmy rozwijać w sobie już od najmłodszych lat. W czasie trwania projektu odbywać się będą zajęcia z nauczycielem przedsiębiorczości oraz matematyki. Uczniowie na zajęciach się poznają podstawy przedsiębiorczości. Dowiedzą się jak obliczyć ratę kredytu, wypełnić pit, oraz obliczyć wynagrodzenia netto i brutto. Będą wyszukiwać informacje z różnych źródeł oraz je analizować, odczytywać dane z wykresów. Poznają pojęcia np.: lokata terminowa, popyt, podaż, stopa procentowa. Doskonalenie zdolności wykonywania działań na procentach, ułamkach dziesiętnych oraz zwykłych. Zajęcia mają również na celu doskonalenie umiejętności pracy w grupie oraz przełożenie wiedzy matematycznej na zadania praktyczne.W projekcie bierze udział 20 uczniów z 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.

Czym jest „mPotęga”?

     mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi.  Ma pokazać im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Chcemy także zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki aby przezwyciężyli rutynę i schematy. Liczymy, że pokazanie matematyki w kreatywny, atrakcyjny sposób będzie impulsem do wprowadzenia dzieci i młodzieży w przyjazny świat matematyki i logiki.

    Warto również wspomnieć, że do tej pory dzięki programowi mFundacji ponad 1 mln uczniów polskich szkół miało okazję poznać ciekawszą stronę matematyki. W trakcie wszystkich edycji przeznaczyliśmy na promocję tej nauki prawie 6 mln zł.  Większość tych grantów trafiła do szkół z mniejszych miejscowości, rozsianych w całym kraju. Dzięki temu wiemy, że naprawdę przyczyniamy się do wyrównania szans uczniów z małych miejscowości.

                                                                                                       Monika Grzyb

Share This

Share This

Share this post with your friends!

Skip to content