Od września do grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Małogoszczu odbywały się zajęcia w ramach  projektu edukacyjnego pt. „Matematyczni przedsiębiorcy”.                                                                      

   Projekt skierowany był do uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej. Realizacja odbywała się w ramach programu „mPotęga”, organizowanego przez Fundację  mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

Projekt miał na celu uświadomienie uczniom obecności matematyki w każdej dziedzinie życia oraz że przedsiębiorczość jako określony zestaw umiejętności i postaw, powinniśmy rozwijać w sobie już od najmłodszych lat. Miał również na celu doskonalenie umiejętności pracy w grupie oraz przełożenie wiedzy matematycznej na zadania praktyczne. W czasie trwania projektu organizowane były spotkania grupy uczniów (10 dziewcząt i 10 chłopców) z nauczycielem przedsiębiorczości oraz matematyki. Uczestnicy projektu zdobyli nie tylko kluczowe umiejętności, takie jak: postawa przedsiębiorcza, inicjatywność, zaradność, ale przede wszystkim zyskali niezbędną wiedzę ekonomiczną i społeczną oraz związane z nimi kompetencje obywatelskie, które pomogą im w niedalekiej przyszłości w funkcjonowaniu  w życiu społecznym jak i zawodowym. Został wyznaczony zespół projektowy, który brał czynny udział w przygotowywaniu ulotek promujących zajęcia, pomagał przy tworzeniu gazetki informacyjnej o projekcie oraz wspólnie z liderem opracował arkusze ewaluacyjne (dotyczące np. procentów, odczytywania danych z wykresów, procentu składanego, pojęcia brutto, netto, podaż , popyt), które uczniowie rozwiązywali na pierwszych zajęciach. Na zajęciach uczniowie zapoznali się                z definicją przedsiębiorcy oraz czym jest przedsiębiorczość, utrwalili pojęcie procentu, rozszerzania ułamków, zamiany liczb i ułamków na procenty oraz procentów na ułamki zwykłe i dziesiętne. Rozwiązywali podstawowe zadania z procentów. Matematyczni przedsiębiorcy  poznali pojęcia ekonomiczne min.: produkcja, producent, produkt, rachunek bankowy, oprocentowanie, rachunek oszczędnościowy, kredyt, parabank, konsumpcja, cena, dochody, wydatki, budżet, popyt, podaż, równowaga rynkowa, konkurencja, nabywca, sprzedawca oraz  jak wypełnić pit. Dowiedzieli się jaką funkcję pełni reklama, jak wpływa na konsumenta. Byli również z wizytą w banku. Rozwiązywali zadania związane z obliczaniem wysokości rat kredytu, łącznej kwoty odsetek itd., zapoznali się z definicją oraz wzorem na procent składany, ceną netto     i ceną brutto, poznali funkcję kalkulatora finansowego, funkcję kalkulatora wynagrodzeń. Nasi matematyczni przedsiębiorcy odwiedzili również księgarnię, własną działalność gospodarczą gdzie zapoznali się z książką przychodów       i rozchodów. Dowiedzieli się m.in.: co to jest, kto musi ją prowadzić, jak założyć księgę, kto może zostać zwolniony z jej prowadzenia. Uczniowie przedstawili swoje pomysły na biznes i następnie tworzyli małe biznesplany, wykorzystując swoją wiedzę matematyczną w obliczeniach praktycznych (np. obliczenia pieniężne, procenty, działania na ułamkach). Jak się okazało nasi matematyczni przedsiębiorcy mają głowy pełne pomysłów. W ostatnim tygodniu listopada uczestnicy zajęć   w ramach programu mPotęga wzięli udział w konkursie pt. „Matematyka na co dzień”. Rozwiązywali test zawierający podstawowe zagadnienia zarówno z podstaw przedsiębiorczości jak i  zdania matematyczne.

Na zakończenie zajęć w ramach programu grantowego mPotegi  uczniowie uczestniczący w zajęciach dostali dyplomy za udział w konkursie pt. „Matematyka na co dzień” oraz nagrody rzeczowe (kalkulatory wielofunkcyjne, zestawy geometryczne). Dzięki  dofinansowaniu Fundacji mBanku zakupiony został również poczęstunek dla uczestników oraz matematyczne pomoce naukowe.

                                                                                              Czym jest „mPotęga”?

mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Program ma także zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. Liczymy, że pokazanie wiedzy matematycznej w kreatywny, atrakcyjny sposób będzie impulsem do wprowadzenia dzieci i młodzieży w przyjazny świat matematyki i logiki.

Monika Grzyb

Share This

Share This

Share this post with your friends!

Skip to content