C„Od najmłodszych lat – Lubię Matematykę, Chemię i Fizykę” – zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z klasy 3 d

„Czego oczekujemy od młodego człowieka?
Tego, żeby umiał czy tego, żeby rozumiał?
Tego, żeby ciekawość dodawała mu skrzydeł,
czy tego, żeby plecak pokrzywił mu kręgosłup?
Chcemy tworzyć armię zmęczonych robotów
czy nowoczesne społeczeństwo ciekawych świata ludzi,
którzy z pasją budują rakiety, badają geny,
piszą wiersze i odkrywają nowe lądy?”

„Moim zdaniem każde dziecko rodzi się naukowcem. Jest ciekawe świata i chętne, by docierać do źródła. Wystarczy w najmłodszych tę ciekawość rozbudzić i zaszczepić przekonanie, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. A tak się dzieje, gdy nauka odbywa się w sposób nietuzinkowy, poza schematami. Dzieci lubią się też dzielić zdobytymi wiadomościami i chwalić nimi wśród najbliższych, wzmacnia to ich pewność siebie i poczucie własnej wartości”                                                     

        – dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz, popularyzator nauki, gospodarz programu „Sonda 2” oraz ambasador projektu „Planeta Energii”

Te słowa doktora Tomasza Rożka były inspiracją do napisania programu zajęć pozalekcyjnych „Od najmłodszych lat – Lubię Matematykę, Chemię i Fizykę” dla moich uczniów.
Uważam, że uzdolnienia i zainteresowania uczniów należy rozwijać już od najmłodszych lat. Udział w zajęciach rozwijających umiejętności matematyczne, fizyczne i chemiczne stwarza uczniom warunki rozwoju i doskonalenie swoich umiejętności.
Praca z uczniem zdolnym przynosi korzyści nie tylko uczniowi, wiele w tym zakresie zyskują też nauczyciele. Widząc, jak ich zdolni uczniowie z entuzjazmem angażują się w różne ponadprogramowe zadania, biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych, konkursach, sami stają się bardziej wymagający wobec siebie, poszukują ciągle nowych rozwiązań dydaktycznych.

Na zajęcia pozalekcyjne (prowadzone nieodpłatnie) uczęszcza siedmioro uczniów z klasy 3 d. Uczniowie Ci w klasie pierwszej i drugiej uczęszczali na zajęcia z koła matematycznego. W tym roku poszerzają swoją wiedzę dodatkowo z fizyki i chemii.

Podczas zajęć wykorzystane są metody aktywizujące oraz eksperymentalne, które rozwijają postawy kreatywne. W celu uatrakcyjnienia zajęć i zachęcenia uczniów do pracy wykorzystywane są środki audiowizualne, platformy edukacyjne, gry matematyczne oraz logiczne, Zestawy Naukowa Zabawa: „Moje Laboratorium Chemiczne, Generator Van de Graafa, Sekrety Elektroniki, Laboratorium Mechaniki, Laboratorium Kryształów, Fabryka Perfum.

Mam nadzieję, że podjęte przeze mnie działania korzystnie wpłyną na wiedzę, umiejętności i postawy uczniów.

Share This

Share This

Share this post with your friends!

Skip to content