„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.”
Autorem tych słów jest Marek Edelman- niezwykły Polak, lekarz, społecznik, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia minęła 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim -największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej .
Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin już po raz kolejny zorganizowało ogólnopolską akcję „Żonkile”. Nazwa akcji związana jest z faktem, że ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę wybuchu powstania, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Z roku na rok wraz z nim zjawiało się coraz więcej osób, a symbolem zbiorowej pamięci stały się żonkile.
W tym roku w ramach udziału w projekcie „Żonkile”, uczniowie z klasy 3a uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach przeprowadzonych przez Panią Magdalenę Wiklina – nauczyciela historii .
Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali opowiadania Pani Magdy o przyczynach wybudowania getta, warunkach życia w getcie oraz o najważniejszych postaciach związanych z konspiracją. Dowiedzieli się również jakie były przyczyny wybuchu powstania oraz o jego przebiegu i skutkach, wyjaśniona została również symbolika żółtego żonkila. Uczniowie wykonali własnoręcznie papierowego żonkila – kwiat symbolizujący pamięć i nadzieję oraz obejrzeli film „Będę pisać”.
Wychowawca oraz uczniowie z klasy 3a serdecznie dziękują Pani Magdalenie Wiklina za krzewienie wartości patriotycznych oraz uwrażliwienie na tolerancję oraz solidarność z innymi.